Kakelugnsmodell Pettersson
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
G PETTERSSON, kakelugnsmodell, 1900-talets början, nyrenässansstil, polykromt glaserad, med spegelglas, luckor i mässing, påskrift a tergo Gustaf Pettersson Sofielund Uppsala samt inpressad märkning G Pettersson 1909, höjd ca 60, 21x10,5
Lagning, smärre skador, ett handtag till mässingslucka saknas
788479
2020-07-01