Kakelugnsmodell Pettersson

Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson
Kakelugnsmodell Pettersson

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

G PETTERSSON, kakelugnsmodell, 1900-talets början, nyrenässansstil, polykromt glaserad, med spegelglas, luckor i mässing, påskrift a tergo Gustaf Pettersson Sofielund Uppsala samt inpressad märkning G Pettersson 1909, höjd ca 60, 21x10,5

Lagning, smärre skador, ett handtag till mässingslucka saknas

788479

2020-07-01