Uniformsknappar 1800-tal

Uniformsknappar 1800-tal
Uniformsknappar 1800-tal
Uniformsknappar 1800-tal
Uniformsknappar 1800-tal
Uniformsknappar 1800-tal
Uniformsknappar 1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

UNIFORMSKNAPPAR, ca 100 st, 1800-talets början fram till sekelskiftet 1800/1900, merparten med släktvapen tillhörande den friherrliga ätten Raab (nr. 286), även amerikanska knapppar samt knappar från flottan respektive Göteborgs Kungliga Seglar Sällskap (GKSS), diameter ca 15-28 mm

Uniformsknappar, släkten Raab:
Sporrong (58)
Pettersson (17)
Tidiga, 1800-talets början (24)

Övriga:
GKSS (12)
Flottan (13)
USA (14)

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

788708

2020-06-30