Byrå, parisarbete i Louis XVI

Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI
Byrå, parisarbete i Louis XVI

Såld för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BYRÅ, parisarbete i Louis XVI, otydligt signerad DE [...] möjligen Daniel de Loose (mästare i Paris 1768-1788), stämplad JME, fanerad med amarant, lönn, valnöt med flera träslag, förgyllda bronsbeslag, fronten med förkroppning, övre lådor med illusoriska kannelyrer, inläggningar av friser och fält, skiva av svartgrå marmor, nyckel medföljer, höjd 86 cm, 127 x 60 cm

PROVENIENS: Kabinettskammarherre Oscar Holtermann (1859-1932) gift med Maud von Rosen (1872-1947)
därefter i arv inom släkten

Slitage, renoverad, kompletterad

788930

2020-09-13