Hertha Bengtsson "Blå Eld"
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HERTHA BENGTSSON (1951-1971): "Blå Eld", teservis, 30 delar, Rörstrand, rött, blått, vitglaserat flintgods, 12 assietter, 12 tekopar med fat, gräddkanna, sockerskål, skål, kanna, tekanna med lock samt uppläggningsfat (längd 28 cm).
Bruksslitage, några tillverkningsdefekter, en kopp med kantnagg.
788956
2020-08-09