Hertha Bengtsson "Blå Eld"

Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson
Hertha Bengtsson

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HERTHA BENGTSSON (1951-1971): "Blå Eld", teservis, 30 delar, Rörstrand, rött, blått, vitglaserat flintgods, 12 assietter, 12 tekopar med fat, gräddkanna, sockerskål, skål, kanna, tekanna med lock samt uppläggningsfat (längd 28 cm).

Bruksslitage, några tillverkningsdefekter, en kopp med kantnagg.

788956

2020-08-09