Rembrandt van Rijn

Rembrandt van Rijn
Rembrandt van Rijn
Rembrandt van Rijn
Rembrandt van Rijn

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

24 000 SEK

REMBRANDT HARMENSZ VAN RIJN (1606-1669): "The First Oriental Head", etsning, i trycket signerad och daterad 1635, senare avdrag (sekelskifte 1800/1900), ca. 15,1x12,6 cm, bladmått ca. 17x14,6 cm

Äkthetsintyg från Statens Museum för Kunst, Köpenhamn, 1993.
Proveniens: Falkloos Auktioner Malmö

LITTERATUR:
BB 35-E
H-131, B-286: Bl.-173

Gulnad samt färgskiftning, monterad på bakstycke

789001

2020-06-30