Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

Såld för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): Illustration ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 38x28 cm, bildmått ca 27,5x22,5 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

Oramad, smärre hanteringsveck

789241

2020-08-25