Kai Nielsen mfl, skulpturer
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAI NIELSEN (1882-1924, Danmark) för Herman A. Kählers keramiska verkstäder samt oidentifierad konstnär (1900-tal), 3 skulpturer, lergods, 2 signerade HAK Denmark, "Eva med äpplet" samt hukande kvinnofigur, höjd ca.17,5-31 cm, sittande kvinnofigur, höjd ca. 21 cm
Bruksslitage, ´Eva med äpplet´ med nagg på sockel
789256
2020-07-09