Kai Nielsen mfl, skulpturer

Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer
Kai Nielsen mfl, skulpturer

Såld för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KAI NIELSEN (1882-1924, Danmark) för Herman A. Kählers keramiska verkstäder samt oidentifierad konstnär (1900-tal), 3 skulpturer, lergods, 2 signerade HAK Denmark, "Eva med äpplet" samt hukande kvinnofigur, höjd ca.17,5-31 cm, sittande kvinnofigur, höjd ca. 21 cm

Bruksslitage, ´Eva med äpplet´ med nagg på sockel

789256

2020-07-09