Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

Såld för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Grigori va-toujours-et-tu-n´arrives-pas", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 28x37,5 cm, bildmått ca 22,5x29 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.

LITTERATUR: Sorlier-Vollard 58

Oramad, hanteringsveck

789258

2020-08-25