Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol
Klubbat för:
1 700 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
MARC CHAGALL (1887-1985): "Grigori va-toujours-et-tu-n´arrives-pas", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på Japan-papper, bladmått ca 28x37,5 cm, bildmått ca 22,5x29 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.
LITTERATUR: Sorlier-Vollard 58
Kuntoraportti
Oramad, hanteringsveck
789258
Päivämäärä:
2020-08-25