298 - Oljemålning Pehr Hilleström

Såld för:

120 000 SEK

Utropspris

120 000 SEK

PEHR HILLESTRÖM (1733-1816), oljemålning, "Kvinna som putsar koppar", duk uppklistrad på masonitpannå, samtida förgylld ram i Pehr Ljungs art, 53,5x41,5 cm

Litteratur
Möjligen identisk med kat. nr 241 i konstnärens egenhändiga förteckning ("En kvinna som skurar koppar")
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", volym II, 1929, upptagen i Cederbloms förteckning kat. nr 223 ("Köksinteriör)

PROVENIENS: Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015)

789493

2020-08-21