Adams Calyx Ware England
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ADAMS, "Calyx Ware", matservis, 91 dlr., porslin, England, 1900-talets första hälft, polykrom dekor, bestående av: 26 tallrikar, 14 förrättstallrikar, 14 assietter, 12 buljongskålar med fat, 6 mindre djupa skålar, 12 sopptallrikar, 2+1+1 uppläggningsfat, uppläggningsskål, 1 karott, kanna
Enstaka nagg förekommer, krackelering, missfärgningar, karott medföljer (skada)
789506
2020-07-03