Royal Copenhagen Musselmalet

Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet

Såld för:

31 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KUNGLIG DANSK, servisdelar, ca 77 st., "Musselmalet", porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, halvblond, förstahandssortering, bestående av:
terrin med lock (622), ovalt fat (531), 12 djupa tallrikar (566), 11 mattallrikar (571), skål på fot (513), skål utan fot (513), serveringsskål (708), upplänggningsfat (714), 2 fat (552), 2 ljusstakar (15), kaffekanna (518), sockerskål med lock (398), sockerskål med lock (691), gräddkanna (521), 10 moccakoppar med fat (528), 9 kaffekoppar med fat (719), 19 assietter (574), extra fat till (528)

Bruks- och åldersrelaterat slitage, en trasig ljusstake, avbruten ljushållare medföljer och kan hämtas vid utlämningen

789520

2020-07-06