Royal Copenhagen Musselmalet
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KUNGLIG DANSK, servisdelar, ca 77 st., "Musselmalet", porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, halvblond, förstahandssortering, bestående av:
terrin med lock (622), ovalt fat (531), 12 djupa tallrikar (566), 11 mattallrikar (571), skål på fot (513), skål utan fot (513), serveringsskål (708), upplänggningsfat (714), 2 fat (552), 2 ljusstakar (15), kaffekanna (518), sockerskål med lock (398), sockerskål med lock (691), gräddkanna (521), 10 moccakoppar med fat (528), 9 kaffekoppar med fat (719), 19 assietter (574), extra fat till (528)
Bruks- och åldersrelaterat slitage, en trasig ljusstake, avbruten ljushållare medföljer och kan hämtas vid utlämningen
789520
2020-07-06