Chatelaine 18 k guld

Chatelaine 18 k guld
Chatelaine 18 k guld
Chatelaine 18 k guld
Chatelaine 18 k guld
Chatelaine 18 k guld
Chatelaine 18 k guld
Chatelaine 18 k guld
Chatelaine 18 k guld

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

CHATELAINE, 18 k guld, överdel i form av handskbeklädd hand med dekor av blomma och cabochonslipat vitt glas, stämplad Anders Petter Lundqvist, Stockholm troligen 1832 (årsstämpel otydlig), höjd inkl ögla 7,2 cm, vikt ca 5,8 g

Glas med skador, översta pålödda öglan troligen ej ursprunglig, bucklor

789853

2020-07-05