305 - Fat och tallrikar demidoffska servisen

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FAT, 2 st., och TALLRIKAR, 13 st., porslin, två fat och nio tallrikar märkta D. L. Dagoty á Paris, 1800-talets första hälft, målad polykrom och förgylld dekor av blommor och vapensköld på brättet, fatens diameter 30 cm och tallrikarna 23 cm

Enl. tradition tillverkade för ryska familjen Demidoff

Litteratur
G. Trolle Bonde och E. Kewenter & R. Tunander, Hava äran att inbjuda, sidan 49

slitage

789886

2020-08-21