Stockholm litografier 1800-tal 5 st

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STOCKHOLM. (5). 4 litograferade planscher och 1 aquatintgravyr (Martin), Stockholms slott, Mynttorget / Lejonbacken, Skeppsholmen och Riddarholmskyrkan. Bl.a. Martin, Strömer, Schlachter & Seedorf. 3 tonlitografier, 1 färglitografi. Mått ca 260x395 mm, Martin, J. F. (Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm) ca 460x710 mm.

Delvis fläckade, 1 med nedklippt marginal, några , Martin med bortklippt marginal, veckad, småfläckar.

790018

2020-08-25