Stolar barockstil

Stolar barockstil
Stolar barockstil
Stolar barockstil
Stolar barockstil
Stolar barockstil
Stolar barockstil
Stolar barockstil
Stolar barockstil
Stolar barockstil
Stolar barockstil

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STOLAR, 2 st, barockstil, 1800-talets andra hälft, träskuren dekor med bl.a. akantusblad samt svenska riksvapnet på ryggstöd, betsad trä, stoppade dynor med textilklädsel, sitthöjd ca 47 cm

PROVENIENS: Bäcklins glas, glasmästare som hade uppdrag på kungliga slottet.

Bruks- och åldersrelaterad slitage, senare renovering

790050

2020-07-10