Eric Orr Crazy Wisdom II
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 400 SEK
ERIC ORR (USA, 1939-1998), Crazy Wisdom II
Signerad och daterad 1982, olja, bladguld, fragment av krossad människoskalle på pannå, ca 109 x 81 cm
Medföljande utställningskatalog, signerad och numrerad 66/75
LITTERATUR:
Zero Mass, utställningskatalog, Anders Tornberg Gallery, Lund, Oktober-November 1990, illustrerad på helsida sid 183, katalognr. 7
PROVENIENS:
Barbro B. Johanssons samling
Benbitar saknas, lösa benbitar medföljer
790491
2020-07-05