Spegel gustaviansk

Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, föryglld, skuren dekor, krönet med räfflad medaljong och rosett, nedtill med lagerfestonger och pinjekotte, fasettslipat glas, otydlig stämpel a tergo med datering 1778, ca 150x63 cm

Krön med lagning, sannolikt senare glas (1800-tal), ytslitage

790659

2020-07-05