Circle - graffiti

Circle - graffiti
Circle - graffiti
Circle - graffiti
Circle - graffiti
Circle - graffiti
Circle - graffiti

Såld för:

30 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

CIRCLE (född 1971): Circle vs G.Tunelius, signerad och daterad 2014, Mixed media on old canvas from the artist G.Tunelius 1884, dukmått ca 84x119 cm, rammått ca 118x153 cm

HISTORIK: (skylt på baksidan)

"Circle är född 1971 och startade sin konstnärliga karriär så tidigt som 1984. Han var en av pionjärerna inom graffitikulturen och blev senare legend när han och Weird skapade den idag K-märkta muralen Fascinate i Bromsten (13x8 meter).

UTSTÄLLNINGAR
2018: Wallery, ReCircle III, #makegrafittibadagain
2017: Wallery, ReCircle II, Circle vs. Bruno Liljefors
2014: Wallery, ReCircle, Nosh&Chow (Svampen)
2012: Lauritz, Crude Oil
2005: Serie Galleriet
2005: Galleri 5 Södermalm
1993: Vandringsutställning Länskonst museet, Graffiti - Konst på burk

790762

2020-07-08