Armlänstol sengustaviansk

Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk
Armlänstol sengustaviansk

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

ARMLÄNSTOL, sengustavianskt stockholmsarbete, sannolikt Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), träskuren dekor av kariatyder, sabelformade ben med avslut av bockhovar, sitthöjd ca 43 cm

Slitage, skador, löst ben, senare bemålat, senare förstärkt, senare klädsel

790798

2020-07-05