Marc Chagall Les Âmes Mortes Gogol

Såld för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Encounter with a Peasant (Rencontre d´un paysan), ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, etsning på papper, Tériade Éditeur,1948, vattenstämpel MBM, bladmått ca 37,5x28,5 cm, bildmått ca 27,5x21,5 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". Publicerad av Teriade, Paris 1948.

Plate XXXVII

791004

2020-08-26