Marc Chagall
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARC CHAGALL (1887-1985): "The Old Park of Pliouchkine (Le vieux parc de Pliouchkine)", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, etsning på papper, Tériade Éditeur,1948, vattenstämpel ARCHES (FRANCE), bladmått ca 38x27,5 cm, bildmått ca 28x21 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". Publicerad av Teriade, Paris 1948.
Plate XXXIX
Oramad, något vågigt
791008
2020-08-26