Marc Chagall

Marc Chagall
Marc Chagall
Marc Chagall
Marc Chagall

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "The Old Park of Pliouchkine (Le vieux parc de Pliouchkine)", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, etsning på papper, Tériade Éditeur,1948, vattenstämpel ARCHES (FRANCE), bladmått ca 38x27,5 cm, bildmått ca 28x21 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". Publicerad av Teriade, Paris 1948.

Plate XXXIX

Oramad, något vågigt

791008

2020-08-26