Romerska vaser

Romerska vaser
Romerska vaser
Romerska vaser
Romerska vaser
Romerska vaser
Romerska vaser
Romerska vaser
Romerska vaser
Romerska vaser
Romerska vaser

Såld för:

5 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

VASER, romersk kejsartid, ca 0-400 e Kr, Nordafrika, lergods, höjd ca 18-21 cm

Proveniens: Inköpta på bröllopsresa i Tunisien 1971, förvärvarnas namn samt levnadsår ges ut till köparen av artefakterna

Den ena med stort nagg vid mynningen, jordfynd

791025

2020-07-08