March Chagall

March Chagall
March Chagall
March Chagall
March Chagall

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): "Prochka", ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, etsning på papper, Tériade Éditeur,1948, vattenstämpel J.PERRIGOT, bladmått ca 37,5x27,5 cm, bildmått ca 28x21 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". Publicerad av Teriade, Paris 1948.

Plate XLIII

Oramad, vågigt, gulnader

791090

2020-08-26