Bestick i silver

Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver
Bestick i silver

Såld för:

Osåld

Utropspris

20 000 SEK

BESTICK, silver, modewll empire, C G Hallberg, tidgt 1900-tal, samt schatull, (96) 12 matskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, de två förras längd ca 20.5, matknivarna 24,5 cm, 12 bordsskedar, längd 18,5 12 bordsgafflar, längd 17,5, 9 fiskgafflar, längd 18,5, 9 fiskknivar, längd 22, 1 smörkniv, längd 21, 12 smörgåsknivar, längd 17, 2 sylt och konfektsked, längd 14, 12 kaffeskedar, längd 12 cm, vikt (ej knivarna med blad i stål) ca 2597 g, schatull på benställning, 1800-tal, ek samt beslag i järn, nyckel finns, höjd ca 89 samt 60x47 cm

Bruks och åldesrelaterat slitage, schatullets benställning något lös i fogarna

791126

2020-07-08