Marc Chagall

Marc Chagall
Marc Chagall
Marc Chagall
Marc Chagall

Såld för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MARC CHAGALL (1887-1985): Illustration ur Les Âmes mortes (Nicolas Gogol, Dead Souls), signerad i plåten, etsning på papper, Tériade Éditeur,1948, vattenstämpel MBM, bladmått ca 27,5x37,5 cm, bildmått ca 22x27,5 cm,

Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". Publicerad av Teriade, Paris 1948.

Oramad, fläckar, gulnader

791416

2020-08-26