Shamshir
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000 SEK
SHAMSHIR, ottomansk, 1800-tal, parerstänger i stål med delvis förgylld dekor av bla halvmåne och stjärna, klinga med guldtauschering, kavelplattor av horn, skinnklädd balja med delvis förgyllda stålbeslag, längd ca 95 cm
791866
2020-09-11