Shamshir
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SHAMSHIR, persisk, 1800-tal, kavelplattor i ben, parerstänger med gulddekor, damaskerad klinga, träbalja med relifedkor av blomsterslingor, stålbeslag med gulddekor, längd ca 98 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Kavelplattor med skador och lagningar, balja med skador
791872
2020-09-11