Gudrun Arninge

Gudrun Arninge
Gudrun Arninge
Gudrun Arninge
Gudrun Arninge
Gudrun Arninge
Gudrun Arninge
Gudrun Arninge
Gudrun Arninge

Klubbat för:

1 000 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

GUDRUN ARNINGE (1912-1994): Vy från Renstiernas gata, Södermalm, signerad Gudrun Arninge- 71, olja på duk, ca 52x58 cm

Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad

HISTORIK:
Svensk bildkonstnär, som målat porträtt, landskap från Öland och ostkusten, stilleben i olja samt flera fina Stockholmsbilder. Hon studerade på Valand i Göteborg samt Konsthögskolan i i Stockholm, därefter vistades hon ett år i Tyskland. Hon deltog i ett flertal samlingsutställningar, bland annat HSB utställningen i Stockholm 1943, Unga Tecknare på Nationalmuseum 1946 samt i Vårsalongen på Liljevalchs konsthall 1950. Tillsammans med Hjalmar Arleman ställde hon också ut i Kalmar och Skara 1945. Hennes konst präglas ofta av djärv färgpalett.
Representerad: Moderna Muséet i Stockholm.

Zustandsbeschreibung

Ojämn duk

791921

2020-07-07