Lars Hillersberg

Lars Hillersberg
Lars Hillersberg
Lars Hillersberg
Lars Hillersberg

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LARS HILLERSBERG (1937-2004), "Strandvägen", blandteknik, signerad, 34x25 cm

Ingår i tema-auktionen Stockholm - Mina drömmars stad

HISTORIK:
Svensk målare och tecknare, utbildad vid Konstakademin. Han är kanske den av alla 1960-talets provocerande konstnärer, som allra mest lyckades reta upp etablissemanget, förarga och väcka känslor.

Lars Hillersberg provocerade, häcklade och kritiserade det svenska samhället genom satiriska teckningar och betraktelser i svensk dagspressen samt den legendariska tidningen "Puss" som han drev från 1968, där han använde nidbilden, kombinerad med våldsam satir, som ett effektivt konstnärligt redskap. Hans har ofta hämtat inspiration från serieteckningen med myller av figurer.

År 1963 deltog Lars Hillersberg i Parisbiennalen för konstnärer under 35 år och samma år var han representerad i tidningen Konstrevy med en tecknad serie. Inspirerad av radikala satiriska tidskrifter som exempelvis Masacré i Frankrike och den tyska Simplicissimus grundade Lars Hillersberg år 1968 tidningen PUSS tillsammans med bland andra Carl Johan De Geer, Karin Frostenson, Lena Svedberg, Ulf Rahmberg och Leif Katz.

Representerad på flera svenska museum, bland dem Moderna Muséet i Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Norrköpings konstmuseum och Umeå museum.

Mjuka veck slitage, fleral

791923

2020-07-07