Paul Pihl

Paul Pihl
Paul Pihl
Paul Pihl
Paul Pihl

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PAUL PIHL (1908-1991): Vy över skeppsbron, Stockholm, 1930-tal, signerad Pihl, olja på pannå, ca 36x45 cm

HISTORIK:
Bildkonstnär som studerat för Edvin Oilers och Filip Månsson. Han är främst känd för fina Stockholmsmotiv och hamnmotiv, de flesta i olja och en mjuk välavstämt kolorit.

791931

2020-07-07