Amalia Kuylenstierna

Amalia Kuylenstierna
Amalia Kuylenstierna
Amalia Kuylenstierna
Amalia Kuylenstierna
Amalia Kuylenstierna
Amalia Kuylenstierna
Amalia Kuylenstierna
Amalia Kuylenstierna

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

AMALIA KUYLENSTIERNA (1842-1909): tillskriven, Landskapsmotiv, olja på duk, ca 28x42 cm

ÖVRIGT:
Svensk konstnär som studerade konst för Per Daniel Holm och Oswald Kuylenstierna. Medverkade i Konstföreningens utställning i Stockholm 1896. Känd främst för landskap i olja, blomsterstilleben samt ovanligt skickliga kopior av äldre mästares arbeten.

Krackeleringar, färgbortfall

791932

2020-07-08