Amalia Kuylenstierna
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AMALIA KUYLENSTIERNA (1842-1909): tillskriven, Landskapsmotiv, olja på duk, ca 28x42 cm
ÖVRIGT:
Svensk konstnär som studerade konst för Per Daniel Holm och Oswald Kuylenstierna. Medverkade i Konstföreningens utställning i Stockholm 1896. Känd främst för landskap i olja, blomsterstilleben samt ovanligt skickliga kopior av äldre mästares arbeten.
Krackeleringar, färgbortfall
791932
2020-07-08