Gunnar Zetterström

Gunnar Zetterström
Gunnar Zetterström
Gunnar Zetterström
Gunnar Zetterström

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUNNAR ZETTERSTRÖM (1902-1965): Stockholmsmotiv, Saltmätargatan, signerad G Zetterström, olja på pannå, ca 31x38 cm

HISTORIK:
Gunnar Zetterström var en av våra mest älskade Stockholmsskildrare. Han föddes 1902 i Stockholm, där han huvudsakligen var verksam och levde fram till sin död 1965.

Efter studier för Carl Wilhelmson, målade Gunnar Zetterström främst landskap, stilleben och inte minst stadsmotiv. Han medverkade i flera stora utställningar, bland dem Holmquists konstsalong 1946, Som en av Sveriges största skildrare av Stockholm är han också representerad på Stockholms Stadsmuseum med ett flertal målningar.

791933

2020-07-07