Apotekarflaska 1800-tal
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
800 SEK
APOTEKARFLASKA, sent 1800-tal, blå glasmassa, text längst med sidorna, "Apotekare Aug. Beckman" och "Oleum Jecons..." , höjd ca 20 cm
Proveniens: Flaska hittades på 1970-80-talet i samband med en grundförstärkning av byggnad på Kornhamnstorg i Gamla stan. Apoteket Engelen / Ängeln fanns på samma adress från 1700-talet fram till 1969.
Åldersrelaterat slitage, senare tillkommen kork, rester från medikament invändigt
792394
2020-07-12