Kartor Frankrike Mercator 11 st

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMLING KARTOR FRANKRIKE (11). MERCATOR, G. Bl.a. av Mercator och Hondius, Amsterdam ca 1630-40.

Bl.a. Languedoc, Bologne, Biturigum (La duche de Berry), Lorraine, Lothairingia septentrionalis, La Beauce, Aniou, Alsace (Alsatia inferior), Languedoc mm. samt 1 karta över Belgien.

Delvis kolorerade och graverade kartor, flertalet med figurativa kartuscher, ibland skepp, vapen och kompassros, ca 365x480 mm.

Mittveck som vanligt, några veck, några med mindre skador och lagningar, några småfläckar, något solkade marginaler, ny kolorit.

792679

2020-09-20