Hänge förgylld metall skuren kamé av agat

Klubbat för:

3 000 SEK

4 000 SEK

HÄNGE, förgylld metall, kamé, omkring 1900, skuren agat troligen föreställande Elizabeth I (1533-1603), huvudet diadembesatt med fasettslipat grönt glas samt dekordel med fasettslipad smaragd som håller ihop klädedräkten, stämplar saknas, höjd inkl. ögla 5,5 cm, vikt 43,3 g, KEDJA, 14 k guld, ankarlänk, längd 80 cm, vikt 3,9 g

792783

2020-07-15