Anna Petrus
Klubbat för:
48 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ANNA PETRUS (1886-1949): vattenkastare i form av liggande lejon, trädgård, Näfveqvarns bruk, ca 1920-tal, gjutjärn, längd ca 21,5 30x17 cm
PROVENIENS:
Har varit i nuvarande familjs ägo sedan 1960-talet. Lejonen har stått placerade i trädgården i familjens verksamhet, som bedrevs i närheten av Näfveqvarns bruk.
Bruksslitage
792897
2020-07-17