Porslin Frankrike Grand Dépôt Paris

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TALLRIKAR, FAT, 17 dlr., porslin, Frankrike 1800-talets slut, dekor av rosa bård samt med monogram KM, guldkant, märkta med "Grand Dépôt de Porcelaines & Faïences 21, rue Drout Paris", bestående av: 7 tallrikar, 4+3 assietter, 2 uppläggningsfat samt fat på fot, diameter ca 21-31 cm

3 av assietterna av annan tillverkare (Thomas, Bavaria), nagg förekommer

793641

2020-07-14