Mekanisk karusell
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MEKANISK KARUSELL, 1900-talets början, ej fabrikstillverkad, 2 våningar, trästomme, försedd med 13 st dockor delvis i porslin, träskurna hästar, slädar, soffor, lampor och speglar, tältformat och textilspänt tak, sockeln möjlig att höja med hjälp av justerbara ben, höjd exl. höjbara ben ca 115, diameter 80 cm
Omarbetad, restaurerad och kompletterad vid 1900-talets mitt, även senare motoriserad, skador, delar saknas, hästarna troligen senare, funktion ej testad
793668
2020-07-18