Sven Ivar Lind, fätölj

Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj
Sven Ivar Lind, fätölj

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SVEN IVAR LIND, öronlappsfåtölj, tapetserare Gösta Engström, klädd i svart skinn med röda läderdetaljer, stomme i teak, höjd 109 cm

HISTORIK
Sven Ivar Lind är en av många inflyelserika arkitekter under 1900-talet mitt. Han har arbetat tillsammans med bl.a. Gunnar Asplund och vid Stockholms stadsbyggnadskontor. Lind undervisade också i dekorativ konst vid KTH under 1930 och 1940 talet. Auktionens fåtöljer är formgivna av Linds arkitektkontor men tillverkade efter hans död 1980 och beställda av en tidigare arkitektkollega som lät den välrenommerade Gösta Engström tillverka fåtöljerna. John Kandell var anställd som Linds möbel- och inredningsarkitekt och kan ha varit med och formgivit auktionens fåtöljer.

Brukslitage

793768

2020-07-18