Arne Jacobsen taklampa
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
ARNE JACOBSEN, "AJ Royal", takarmatur, Louis Poulsen, skärm i svart lackerat stål, diameter ca 50 cm, höjd ca 20 cm
Historik: Arne Jacobsen formgav denna pendel för Radisson SAS Royal Hotel som stod färdigt 1960, därifrån fick den namnet AJ Royal
Bruksslitage, repor, märken
793967
2020-07-16