Arne Jacobsen taklampa

Arne Jacobsen taklampa
Arne Jacobsen taklampa
Arne Jacobsen taklampa
Arne Jacobsen taklampa
Arne Jacobsen taklampa
Arne Jacobsen taklampa

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

ARNE JACOBSEN, "AJ Royal", takarmatur, Louis Poulsen, skärm i svart lackerat stål, diameter ca 50 cm, höjd ca 20 cm

Historik: Arne Jacobsen formgav denna pendel för Radisson SAS Royal Hotel som stod färdigt 1960, därifrån fick den namnet AJ Royal

Bruksslitage, repor, märken

793967

2020-07-16