Kris
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRIS, Indopersiskt område, tidigt 1800-tal, damaskerad klinga, hjalt i hamrad metall med avslut format som mansansikte med skägg, skida med metallbeslag dekorerade med dubbla örnvingar, total längd ca 66 cm
slagskador å hjalt odh skica, skida knäckt, korrosion odh hack på klinga
794121
2020-07-17