Kärl i mässing
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KÄRL i mässing (6) 2 grytor, två lockurnor, 1 skål samt 1 form, stora grytan stämplad Skultuna, 12 liter, den andra Skultuna 10 liter, ena hänkelurnan stämplad K Mossberg Söderbärke, allt utom grytorna är förtenat inuti, största grytans höjd ca 23 samt diameter 35 cm
Ena hänkelurnan saknar möjligen lock, bucklor, stötmärken, bruks och åldersrelaterat slitage
794454
2020-07-19