Kärl i mässing

Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing
Kärl i mässing

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KÄRL i mässing (6) 2 grytor, två lockurnor, 1 skål samt 1 form, stora grytan stämplad Skultuna, 12 liter, den andra Skultuna 10 liter, ena hänkelurnan stämplad K Mossberg Söderbärke, allt utom grytorna är förtenat inuti, största grytans höjd ca 23 samt diameter 35 cm

Ena hänkelurnan saknar möjligen lock, bucklor, stötmärken, bruks och åldersrelaterat slitage

794454

2020-07-19