Spegel med bord

Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord
Spegel med bord

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGEL med BORD, 1800-talets andra hälft, blandstil, krön med stor rocaille, spegel med facetterad kant, bordets skiva i carramarmor, spegelns höjd ca 204, största bredd 93, bordets höjd 77 cm

Proveniens: Spegeln har tillhört en av president och fältmarskalk Gustaf Mannerheims (1867-1951) bröder

Flera dekorelement i pastellage medföljer lösa, andra är borta, nagg slitage, nagg på skivan, senare bakstycke,

794733

2020-07-22