Spegel med bord
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL med BORD, 1800-talets andra hälft, blandstil, krön med stor rocaille, spegel med facetterad kant, bordets skiva i carramarmor, spegelns höjd ca 204, största bredd 93, bordets höjd 77 cm
Proveniens: Spegeln har tillhört en av president och fältmarskalk Gustaf Mannerheims (1867-1951) bröder
Flera dekorelement i pastellage medföljer lösa, andra är borta, nagg slitage, nagg på skivan, senare bakstycke,
794733
2020-07-22