Prakturna Rörstrand
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RÖRSTRAND, prakturna, flintgods, 1700-talets slut, gustaviansk, marmorerad, med uppsvängda hänklar, dekor i relief av bladgirland samt utsparad oval medaljong, bronserade detaljer, på kvadratisk fotplatta, höjd ca 38 cm
PROVENIENS: Ur Rörstrands samling nr 192A
LITTERATUR: Helena Dahlbäck Lutteman, "Svenskt porslin", 1980, sid. 118 samt Bengt Nyström & Jan Brunius, "Rörstrand 280 år", 2007, sid. 27
Locket med nagg och lagning
794888
2020-07-27