Prakturna Rörstrand

Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand
Prakturna Rörstrand

Klubbat för:

13 000 SEK

6 000 SEK

RÖRSTRAND, prakturna, flintgods, 1700-talets slut, gustaviansk, marmorerad, med uppsvängda hänklar, dekor i relief av bladgirland samt utsparad oval medaljong, bronserade detaljer, på kvadratisk fotplatta, höjd ca 38 cm

PROVENIENS: Ur Rörstrands samling nr 192A

LITTERATUR: Helena Dahlbäck Lutteman, "Svenskt porslin", 1980, sid. 118 samt Bengt Nyström & Jan Brunius, "Rörstrand 280 år", 2007, sid. 27

Locket med nagg och lagning

794888

2020-07-27