Pär Lindblad oljemålning

Pär Lindblad oljemålning
Pär Lindblad oljemålning
Pär Lindblad oljemålning
Pär Lindblad oljemålning
Pär Lindblad oljemålning
Pär Lindblad oljemålning

Klubbat för:

20 000 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

PÄR LINDBLAD (1907-1981): Kärlekspar, signerad Pär Lindblad, olja på duk, 53,5 x 47 cm, betitlad på en etikett på baksidan

I en dekorerad och delvis förgylld ram handskuren av konstnären

Pär Lindblad, född i Arbro i Gävleborgs län, var första verksam som musiker och fotograf. Först vid 34 års ålder utbildade han sig till konstnär. Han hade sin genombrottsutställning på Galerie Moderne i Stockholm 1944. Lindblad är representerad i Nationalmuseum ("Självporträtt med äng", 1943) och i en rad andra svenska museer.

Zustandsbeschreibung

794903

2020-09-13